Leczenie kanałowe- endodontyczne

Leczenie kanałowe (endodontyczne)

Jest przeprowadzane w sytuacji bardzo rozwiniętej choroby próchnicowej, kiedy bakterie próchnicy zdołają się już przedostać przez szkliwo oraz zębinę i docierają do miazgi w kanałach zębowych. Wtedy zwyczajne leczenie zachowawcze jest już po prostu niewystarczające i niezbędne jest wykonanie leczenia endodontycznego.

Brak wdrożenia leczenia endodontycznego w odpowiednim momencie, czyli podczas pojawienia się pierwszych symptomów, takich jak dolegliwości bólowe lub nieprzyjemny zapach z ust, skutkować będzie utratą coraz większej ilości tkanek zęba, co w konsekwencji doprowadzi do konieczności ekstrakcji chorego zęba oraz zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia zębów zdrowych. Niewdrożenie leczenia endodontycznego powoduje namnażanie się bakterii, które w niektórych przypadkach mogą również spowodować zapalenie osierdzia, choroby serca, a także miażdżycę.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe zęba przebiega kilkuetapowo. Na początku wykonuje się zdjęcie RTG chorego zęba, na którym dentysta może zobaczyć, ile dokładnie kanałów znajduje się w zębie oraz jaka jest ich długość i przebieg, stan tkanek okołowierzchołkowych. Po sprawdzeniu tych informacji przystępuje do otworzenia korony zęba oraz do rozpoczęcia jego leczenia.

Leczenie polega na chemiczno-mechanicznym oczyszczeniu komory i kanałów zęba, a następnie ich szczelnym wypełnieniu. Chemiczna część opracowania kanałów polega na ich obfitym płukaniu płynami antybakteryjnymi, których skuteczność zostaje zwiększona poprzez użycie ultradźwięków. Natomiast część mechaniczna opracowania kanałów polega na oczyszczeniu i poszerzeniu kanałów przy użyciu narzędzi endodontycznych, czyli specjalnych narzędzi do leczenia kanałowego. W ten sposób oczyszczone, poszerzone i zdezynfekowane kanały są przygotowane do ich wypełnienia ciekłą gutaperką ze specjalnego biomateriału z uszczelniaczem. Żeby zapobiec dalszemu rozwojowi próchnicy, niezbędne jest bowiem szczelne zamknięcie kanałów. Leczenie endodontyczne w naszych gabinetach przeprowadzane jest zawsze w znieczuleniu miejscowym.