Higiena i Profilaktyka Stomatologiczna

Jak wygląda higienizacja zębów?

Zabieg ten trwa około godziny i powinien być wykonywany, w ramach stomatologii zachowawczej oferujemy również zabiegi higienizacji, czyli profesjonalnego oczyszczania zębów z odkładającego się na nich kamienia, osadu i płytki nazębnej, wykonywane przez wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczną. Regularne poddawanie się higienizacji zapobiega powstawaniu stanów zapalnych dziąseł oraz zanikaniu tkanki kostnej wokół zębów, w których konsekwencji dochodzi do paradontozy. Nieusuwanie złogów kamienia nazębnego powoduje namnażanie się bakterii, które w bezpośredni sposób przyczyniają się do zapalenia osierdzia, chorób serca i miażdżyc wykonywany co sześć miesięcy. Składa się z następujących etapów: 

Na profilaktykę dentystyczną składają się zabiegi:

  • Skaling, czyli usuwanie za pomocą ultradźwięków kamienia nazębnego z powierzchni zębów, powstałego na skutek nagromadzenia się bakterii.
  • Piaskowanie, czyli usuwanie z powierzchni zębów przebarwień, osadu i drobin kamienia nazębnego pozostałego po skalingu. W naszej klinice zabieg ten wykonujemy przy użyciu piaskarek profilaktyczno-abrazyjnych z wykorzystaniem wodorowęglanu sodu.
  • Polerowanie, czyli usuwanie drobin osadu i mikroprzebarwień przy pomocy bardzo miękkich szczoteczek z użyciem past polerskich. Zabieg ten daje efekt gładkich zębów.
  • Fluoryzacja jest to pokrywanie szkliwa lakierem z fluorem za pomocą specjalnych pędzelków. Lakier pozostaje na zębach, stopniowo uwalniając jony fluorkowe. Zabieg ten pozwala na zredukowanie prawdopodobieństwa występowania próchnicy do 40%, gdyż fluor wzmacnia szkliwo zęba, dzięki czemu staje się ono odporne na działanie kwasów i bakterii.